Materac bonellowy kontra materac kieszeniowy
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Comfort-Pur.eu nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Comfort-Pur.eu

Materac bonellowy kontra materac kieszeniowy

2018-11-08

Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny ze względu na funkcję, jaką pełni. Pamiętajmy, że materac powinien zapewnić nie tylko regenerację podczas snu, ale przede wszystkim zadbać o kondycję naszego kręgosłupa. Dlatego też odpowiedni dobór materaca jest inwestycją w nasze zdrowie na długie lata.

Zdjęcie nr 1

Czym różni się materac bonellowy od materaca kieszeniowego?

Materac bonellowy jest jednym z najtrwalszych materacy. Zbudowany jest z drutu sprężynowego zwykle od 2,2 mm do 2,4 mm; sprężyny są ze sobą powiązane. Kolejną warstwą, którą kładzie się na sprężynach, jest filc. Następnie materac obkładany jest pianką poliuretanową. Całość ubiera się w estetyczny oraz antyalergiczny pokrowiec. Wysokość takiego materaca wynosi od 16 mm do 20 cm, według życzenia klienta.

Zdjęcie nr 2

Materac kieszeniowy w odróżnieniu od materaca bonellowego składa się ze sprężyn, które umieszczone są w osobnych kieszeniach, dzięki temu poruszają się tylko te sprężyny, na które następuje nacisk. Materac doskonale dopasowuje się do ciała, zapewniając komfort wypoczynku. Klient ma do wyboru materac z jedną strefą lub wieloma strefami twardości i gęstości od 225 szt./m2 do 1000 szt./m2. W przypadku materaca ze sprężyną kieszeniową, na którym śpią dwie osoby, obracanie jednej z nich nie będzie odczuwalne dla drugiej. Nie ma też znaczenia różnica wagi pomiędzy dwiema osobami śpiącymi razem na jednym materacu, która to w przypadku materaca ze sprężyną standardową powoduje zsuwanie osoby lżejszej na osobę cięższą. Materac kieszeniowy podobnie jak materac bonellowy obłożony jest pianką poliuretanową i posiada antyalergiczny pokrowiec. Wysokość materaca wynosi 20 cm.

Zdjęcie nr 3

Zarówno do materaca bonellowego, jak i kieszeniowego można dodać w zależności od wymagań klienta następujące warstwy:

  • warstwa kokosu: zwiększa twardość i wytrzymałość materaca,
  • warstwa tzw. leniwej / zimnej pianki: tworzywo sztuczne, które sprawia, że materac jest bardziej miękki, perfekcyjnie dopasowuje się do ciała - alternatywa dla osób uczulonych na naturalny lateks,
  • warstwa lateksu: naturalny materiał, który także idealnie dopasowuję się do ciała i sprawia, że materac staje się bardziej miękki.
Zdjęcie nr 4

Jak określamy twardości materaca?

Twardość materaca określa się literką H, od angielskiego słowa hardness, czyli twardość. W przypadku materaców występują 4 stopnie twardości oznaczone symbolami H1, H2, H3 i H4.

H1 oznacza materac miękki, H2 średnio miękki, H3 średnio twardy, a H4 twardy.

Aby wybrać odpowiednią twardość materaca, należy wziąć po uwagę ciężar swojego ciała.

Przyjęto, że:

  • materac o twardości H1 przeznaczony jest dla osoby do 60 kg,
  • H2 – od 50 kg do 80 kg,
  • H3 – od 70 kg do 110 kg,
  • H4 – powyżej 100 kg.

W praktyce jednak nie zawsze się to sprawdza, ponieważ większość osób woli spać na bardziej miękkim materacu, a niektórzy wolą bardziej twarde materace. Należy jednak pamiętać, że zbyt miękki materac może powodować zapadanie się ciała, a co za tym idzie nieodpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Z drugiej strony zbyt twardy materac może uciskać nasze naczynia krwionośne, powodując cierpnięcie kończyn. Na twardym materacu ciężko jest znaleźć wygodną pozycję do leżenia.

Podsumowując, zanim dokonamy wyboru, warto jest położyć się na materacu, biorąc pod uwagę swoje preferencję.

Zatem, jaki materac wybrać?

Wybierając materac, trzeba zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, budżet, jaki posiadamy oraz nasze preferencje.

Materac bonellowy polecany jest głównie do ośrodków noclegowych, hoteli, pensjonatów, gdzie najczęściej występują łóżka jednoosobowe (90 x 200 cm).

Materac kieszeniowy jest droższy od bonellowego, ale również bardziej komfortowy, polecany do łóżek dwuosobowych, głównie do domu.


Opracował:
Grzegorz Popiołek
Comfort-Pur.eu